У культурі гарбуз фіголистий (або чорнонасіннєвий, фіцефалія) — однорічна рослина, а взагалі в природніх умовах вона багаторічна.
Рослина є ліаною, у неї грубі і тверді стебла, які можуть досягати в довжину 20-25 метрів, п'ятигранні.
Листя дуже нагадують листя інжиру (фіги), через що рослину так і назвали, тільки за розміром вони набагато більше. (//www.ukrboard.com.ua)
Квітки у фіцефаліі оранжеві або жовті, в обрисах як у будь-якоїрослини сімейства гарбузових.
Плоди овально витягнуті, колір у них світло-зелений або білий, з темно-зеленими плямами, як у деяких сортів кавуна. М'якоть їх біла, у молодих гарбузин вона дуже соковита, солодка. Кірка у плодів тонка, але дуже міцна. Середня маса гарбузини становить 2-5 кг, але бувають екземпляри і до 20 кг. Плоди можуть зберігатися до до 3-4 років!
Плоди. Покращують роботу травного тракту, корисні при цукровому діабеті. У них багато вітамінів групи В. Застосовують їх також при таких хворобах, як ревматичний артрит (не плутати з ревматоїдним артритом!), системних захворюваннях (ревматизмі, вівчанка), шкірних (псоріазі та інших, що зокрема супроводжуються сверблячкою), а також при опіках і для загоєння ран. Плоди фіцефаліі сприяють нормалізації обміну речовин, тому показані при ожирінні і подагрі.
Листя. У них містяться такі біогенні елементи, як кальцій, а також натрій, залізо, фосфор. Вміст кальцію досить великий.
Насіння є джерелом вітамінів групи В. Як і у інших видів гарбуза, вони мають глистогінну дію. Але при вагітності вони протипоказані, бо наносять шкоду плоду.