Ліпія солодка (солодка трава) - може бути альтернативою цукру для людей, хворих на діабет !!!
Це багаторічна сланка рослина з гарними, дуже пахучими листками та дрібними білими квіточками. Сік Ліпії солодкої містить багато аскорбінової кислоти, а також леткі ароматичні сполуки. Варто легенько провести по листю рукою і по кімнаті розноситься приємний солодкуватий аромат. Та головний козир цієї рослини - ернандульцин. Ця сполука, що міститься в соці Ліпії солодкої надає цій рослині характерного солодкого смаку. За шкалою людського сприйняття ернандульцин солодший за
цукор у 500(!) разів і також може бути відмінною альтернативою для людей, хворих на діабет.
(//www.ukrboard.com.ua)
Листя Ліпії солодкої свіже або сушене можна сміло додавати до чаю або кави. Інгаляції з листям використовуються при лікуванні кашлю, простуди та бронхіту. Відвар використовується при шлункових коліках, а розжовані квіти прикладають до хворого зуба, щоби послабити біль.
Краще за все використовувати листя не старше 2 місяців. Сушити зібране листя треба як і всі лікарські рослини - в тіні.
Ліпія солодка дуже теплолюбна рослина, відмирає при зниженні температури до 1-3 градусів нижче нуля. Тому у відкритому грунті Ліпію солодку вирощують як однорічник. Однак в приміщені, де постійно зберігається комфортна плюсова температура вона може жити багато років. Легко розмножується черенками. Любить легке притінення. Краще почуває себе на вікні зі східного, північного або північно-західного боку. У відкритому грунті краще росте під деревами з розрідженою кроною.При вирощуванні у відкритому грунті бажано використовувати для Ліпії солодкої опору, оскільки упавші на грунт пагони швидко вкорінюються і ліпія займає суттєву площу.