Ціна 50 шт. 5 грн.
Маш [Vigna radiata (L.) Wilczek] - близький родич квасолі, (зустрічаються також такі його назви: квасоля золотиста, боби мунг) це важлива сільськогосподарська культура.Традиційно найбільше вирощується і споживається у південно-східній Азії. В Індії його культивують з прадавніх часів, там він є одним з основних джерел протеїну, для головним чином, вегетаріанського населення.
Насіння машу в перерахунку на одиницю сухої речовини містить 25-28 % білка, залежно від умов вирощування, 1% жиру, 3,5-4,5% клітковини, 4,5-5,5% золи і 62-65% вуглеводів. Серед амінокислот, найбільше містить лізину. Крім того маш, на відміну від своєї близької родички квасолі, є добрим азотфіксатором, за вегетаційний період при сприятливих погодних умов він може накопичити до 200 кг азоту на гектар.
Маш споживається як в цілому вигляді, для приготування каш та супів, часто його також споживають після пророщування.
Біологічні особливості
Маш – однорічна бобова культура, як і квасоля він теплолюбивий, мінімальна температура
проростання насіння 8-10 °С. У більшості сортів машу рослини мають розлогу гіллясту структуру. Висотою до 60 см. Гілкування починається біля основи. Кількість стебел може бути різною залежно від густоти стояння рослин. Листки. Після проростання маш, як і квасоля, виносить сім’ядолі на поверхню ґрунту і використовує їх для фотосинтезу на початку свого росту. Перші справжні листки – це пара супротивних листків. Всі наступні листки є трійчастими і розміщені на стеблі один проти одного. Коренева система стрижнева, добре розвинена, проникає в ґрунт на глибину до 1,5 м, але основна маса коренів розміщується в шарі до 50 см. Квітки - дрібні 4-8 мм, жовтого, білого або зеленого кольору, залежно від сорту. На квітконосі зазвичай розвивається 2-5 квіток. Цвітіння починається з нижніх гілок і, за сприятливих погодних умов, продовжується аж до самого дозрівання. Урожай формується в основному на гілках нижнього і середнього ярусів. Плід – двусворчатий біб , довжиною 7-10 см, з 10-12 насінинами, коричневого або чорного кольору.
(//www.ukrboard.com.ua)
Сівба Маш можна сіяти різними способами, залежно від наявних технічних можливостей та планованої технології вирощування.
За звичай маш сіють широкорядним способом із шириною міжрядь 45-70 см. До переваг цього методу належать:
широкорядні сівалки як правило висівають точніше тому в результаті вдається сформувати більш рівномірний посів, що в результаті сприятиме більш дружньому дозріванню;
рослини при такому посіві ростуть крупніші і їх легше збирати;
економити кошти за рахунок стрічкового внесення фунгіцидів, інсектицидів та десикантів;
за посушливих умов в широкорядних посівах рослини краще забезпечуються вологою;
проводити боротьбу з бур’янами шляхом проведення міжрядних культивацій.
Сівбу машу, як правило, здійснюють коли ґрунт прогріється до 12°C і можливість заморозків є мінімальною, тому що його сходи дуже чутливі до холоду і навіть мінімальний заморозок може повністю знищити посіви. Рекомендована глибина загортання насіння машу 4-5 см. Насіння машу дрібніше в порівнянні з квасолевим і абсорбує менше вологи з ґрунту для проростання. Але для нормальних сходів ця волога повинна бути наявна в ґрунті. При неглибокому загортанні насіння зростає ризик засихання сходів, тоді як при глибокій сівбі сходи ослаблені і зростає ризик ураження сходів патогенними
грибами, що знаходяться в ґрунті.