Мордовник шароголовий (лат. Echinops sphaerocephalus L.) — багаторічна рослина-медонос, що належить до сімейства айстрових. Інші назва рослини: їжовник, осот їжаковий, татарник, перестрілках, мордвинник. Мордовник шароголовий володіє дуже високою медопродуктивністю, яка, за різними даними, може становити до 1000-1200 кг/р.
Це якість разом з невибагливістю і
посухостійкістю рослини роблять його прекрасним медоносом, за своїми характеристиками не поступається липі.
Мордовник шароголовий починає цвісти в липні, тривалість цвітіння — від 30 до 40 днів, будучи медоносом другої половини літа, коли багато основні медоноси вже відцвіли. Цвітіння триває весь світловий день. Суцвіття розкриваються спірально, від верхівки до основи.
Під час цвітіння квіти шароголового мордовника виділяють у великій кількості нектар, насичений цукрами (до 60-70% від загального обсягу). Тому відвідуваність суцвіть мордовника бджолами досить висока: їх кількість може досягати 180 за одну годину в розрахунку на один медонос. Нектар безбарвний, прозорий, з легким пряним ароматом.
Лікарські властивості:
(//www.ukrboard.com.ua)
Мед шароголового мордовника має ряд цілющих властивостей: він стимулює роботу нервової системи, сприяє нормалізації зниженого кров’яного тиску, зміцнює імунітет в умовах хронічного стресу і після перенесеного захворювання, тонізує, покращує апетит і сон, допомагає позбутися головного болю.
Плоди шароголового мордовника володіють вираженими цілющими властивостями: алкалоїди, що містяться в них (зокрема, эхинопсин) стимулюють діяльність центральної і периферичної нервової системи, чинять тонізуючу вплив на скелетну мускулатуру, серцево – судинну систему, підвищує тиск.
Відвари насіння мордовника застосовують для лікування судомних припадків і епілепсії.
Агротехніка та особливості культури:
Мордовник шароголовий є досить невибагливої і невимогливою культурою. Для його вирощування підходять практично будь-які грунти, однак найбільш високий урожай медонос дає при посадці його в чорноземних або глиняних добре вгноєних ґрунтах з домішкою вапна. Відмінно росте медонос на тих полях, де в попередні роки вирощувалися пшениця, кукурудза або картоплю.